ešte sme tu..

Pravda a dosť krutá slovenská realita.

Keď sme pred 7-mimi rokmi začínali s farmárskymi trhmi na Slovensku,boli sme sebestační vo výrobe potravín na 72%. V praxi to znamená,že 28% musíme doviezť,zaplatiť za to niekomu inému,namiesto toho aby sme si to vypestovali sami a dali zarobiť našim ľudom. A lebo inak - v prípade,že bude sucho,neúroda alebo iný problém typu korona a pod.,a bude nedostatok potravín,nikto nám nič nepošle,lebo potrebuje uživiť svojich. Je to reálne riziko,časovaná bomba,ktorá tiká v náš neprospech.

 

Dnes sme sebestační vo výrobe potravín podľa oficiálnych údajov na 44%. Za 7 rokov pokles o 28%,čo je číslo ktoré by malo zdvihnúť zo stoličky každého reálne zmýšľajúceho človeka.

 

Bez nejakého vyhovárania , toto je reálny výsledok štátnej pomoci poľnohospodárom,drobným podnikateľom,rozdeľovania eurofondov a pod.

 

V Ćechách to už dávno zobrali hupkom - a oplatilo sa.

 

Kedže sme mali bohaté skúsenosti s organizovaním Farmárskych trhov v Ćechách,kde pred 12 rokmi vznik tohto projektu podporovala všemocne vláda,za 2 roky vzniklo viac ako 12000 fariem a drobných výrobní,ktoré dokázali zamestnávať ľudí,vyrobiť čo bolo treba a ešte chutne v neobvyklej kvalite. Farmárske trhy v českej republike sú podobne ako v západných krajinách fenoménom,ktorý určuje kvalitu predávaného sortimentu v potravinárstve musia sa mu prispôsobiť aj veľké siete. Sú organizované periodicky v každom meste či väčšej dedine.  Boli sme pri tom,ked sa z malých,drobných stali strední,z niektorých veľkí,zamestnávajúci stovky ľudí. Dobrým príkladom je Nemcova farma. Tento pán začínal s jednou pojazdnou predajnou syrov,ktoré vyrábal z mlieka od svojich 10 kravičiek. Dnes vlastní polia, stáda má svoje prasiatka, výrobne, predáva svoje mäso,syry,vajcia atd, má vlastné predajne, zamestnáva  viac ako stovku ľudí. Jediné,z čoho nezľavil,je kvalit.Pán Nemec je v Ćechách pojem, značka kvality. / farma rodiny nemcovi.cz /. A nie je sám.

 

Účelom farmárskych trhov na Slovensku je pomôcť malým,začínajúcim podnikateľom v tejto oblasti. Nedokážu vyrobiť potraviny v takom množstve,aby mohli zásobovať nejaké Tesco. O to viac sú ich výrobky kvalitnejšie,chutnejšie a originálnejšie.

 

Tak sme sa pustili do organizácie trhov na Slovensku. Veľmi sme sa tešili,že Slovensko bude voňať čerstvo upečeným chlebom,koláčikmi ,zeleninou, medom,   klobáskami a bohvie čím ešte,čo dokážu vyrobiť šikovné slovenské ručičky.

 

A teraz realita po slovensky , alebo ako nás slovenskí páni ministri zobrali hákom.

 

Navštívili sme vtedajšieho pána ministra pôdohospodárstva /smer- sd/ a oboznámili ho s našim zámerom,predložili koncepciu,návod na realizáciu a detailne rozpísané všetky veci,ktoré sú z organizáciou trhov spojené. Kedže sme o nich vedeli všetko,nič sme nepodcenili,peniaze sme nepýtali. Na organizáciu trhov totiž žiadne peniaze netreba,tých pár eur za prenájom verejného priestranstva si rád uhradí každý farmár rád vzhľadom na dosiahnutú tržbu za svoje výrobky. Zo strany ministerstva bolo potrebné len prejaviť záujem.

 

Pán minister nepochopil nič. Ale vôbec nič.

 

Odkázal nás na svojich vedúcich odborov a zamestnancov ministerstva,s tým že sa mu projekt páči a bude ho podporovať. Ale na očiach mu bolo vidieť,aj medzi riadkami sa dalo čítať, že to uhrá do stratena .Musíme konštatovať bez škrupulí,že toľko naivity, hlúpych otázok "od veci" zo strany pracovníkov ministerstva sme naozaj nečakali.Bola to strata času,energie,túto kapitolu sme uzavreli.   

 

 Dnes tento ujo za svoje zásluhy pri budovaní poľnohospodárstva na Slovensku sedí na stoličke šéfa organizácie ktorá rozhoduje o tom,koľko budeme platiť za plyn a elektrinu. Nepochybujeme,že je plne odborne spôsobilý nám zdôvodniť, prečo máme elektrinu jednu z najdrahších v Európe.

 

Kedže sme hlavatí / a možno cieľavedomí / projekt sme rozbehli sami. A veľmi úspešne. Plné trhoviská nakupujúcich,spokojní predajcovia,výborné recenzie. A bolo. Na pánov z ministerstva sme zabudli.

 

Potravinová sebestačnosť Slovenska klesla na 58%.

 

Prišla druhá vláda,nová pani ministerka / SNS/.

 

 Dovolili sme si ju vyrušiť,oboznámiť s tým,čo mala najbližšie cca 1 km každý piatok od svojej kancelárie,jedny z trhov naozaj  dalej nie sú. Chceli sme jej v reále ukázať ,čo dokážu Slováci vyrobiť a koľko ľudí tam chodí nakupovať. Tá pani prejavila "živý záujem" ,dokonca sľúbila,že si v piatok nájde čas a do bratislavskej Petržalky sa príde osobne pozrieť a rada si nakúpi. A tak čakáme doteraz. Pani ministerka mala asi iné,vážne záležitosti.

 

Namiesto toho si našla čas a napísala nám na prekrásnom papieri s vodotlačou ako si našu prácu váži,ako sa jej projekt páči,ale pomôcť nám nemá ako,lebo ona nemôže podporovať projekty,ktoré sa periodicky opakujú,naopak podporuje jednorazové akcie. To,že každý kto niečo vyrába,musí to aj každý deň predať,že pekár nemôže predávať len 1x týždenne alebo mesačne ked sú niekde hody,že zeleninár musí predať zeleninu ked mu dorástla,že títo ľudia ak chcú zamestnávať a rásť,sú závislí na ľudoch, ktorí si ich produkciu kúpia každý deň.

 

Samozrejme,pani ministerka nepochopila/ alebo jej to bolo úplne jedno/,že aj štát dostane z predaja svoje dane,odvody a ona je prvá v tomto štáte na to , aby  z titulu svojej funkcie urobila všetko pre to , aby tým ľudom pomohla.

 

Za to sme sa dozvedeli,že táto pani podporila svojho kamaráta z nemenovanej agrofirmy podobného zamerania ako farmárske trhy ktorý si ale všetko " hrá na seba " nejakými 20 - timi miliónikmi,aby sa mu darilo,ten si kúpil autíčka na rozvoz,postavil predajne atd. Potravinová sebestačnosť Slovenska klesla na alarmujúcich 44%. Priam neuveriteľne drzo vyzneli billboardy pred voľbami na ktorých bola vyfotená príslušná teta s textom - zabezpečíme potravinovú sebestačnosť Slovenska. Ćo robila táto pani celé roky je vec neznáma. Jej riešenie tohto problému  jasne vidno v organizácii ktorú riadila a volá sa PPA.

 

Je tu tretia vláda.

 

Sú v nej noví ľudia,nezaťažení záväzkami. Deklarujú,už sme to začuli,že jedna z priorít v oblasti poľnohospodárstva je zvýšenie domácej výroby. Nie, my už na ministerstvo nejdeme. Sme tu, farmárske trhy fungujú tam kde fungujú a sú úspešné,ľudí plný dom. Nemáme ambíciu prevádzkovať  trhy po celom Slovensku. Máme za to,že je tu dostatok schopných ľudí,ktorí dokážu v danom regióne trhy zorganizovať  Ale sme pripravení týmto ľudom naozaj nezištne a všemocne pomôcť či už radami ako na to,alebo praktickými skúsenosťami.

 

Jedno vieme isto - iste. Farmárske trhy  dokážu úplne cielene podporiť malých,drobných výrobcov,títo nájdu zmysel svojej práce,zvýšia - a veľmi rýchlo - domácu výrobu,zamestnajú ľudí. Zákazníci,my všetci získame nový, čerstvý a voňavý zdroj našich slovenských potravín, takých,aké neponúka žiadna sieť. A kto trhy pozná vie,že Slováci sú národ vymýšľavý a podnikavý ,výrobky ktoré sa na trhoch predávajú vychádzajú z našich tradícií  ,ale aj inovácií.Niekedy sa my čudujeme,čo všetko sa dá vymyslieť a vylepšiť.  Keby ponúkané potraviny neboli dobré,ľudia by ich nekupovali.. Naši predajcovia majú však denno - denne fronty.  A my máme denno - denne problém,ako umiestniť predajcov do vymedzeného priestoru. Farmárov veľa,miesta málo. Ale máme aj dobrý pocit že sme vytvorili niečo, čo klape. A máme medzi sebou už aj my "malých Nemcov",ktorí majú svoje nové výrobne, obchody , zamestnávajú ľudí.

 

 A peniaze? Netreba. Stačí dobrá vôľa , trošku záujmu. Naozaj netreba veľa.

 

Zavolá niekto?

 

Mgr. Novotný Vlado, Farmárske trhy

 

2020-05-15


© 2013-2017 Farmárske trhy s.r.o. Všetky práva vyhradené.